Wojna i okupacja

Rok 1939

Pod koniec sierpnia 1939 r. Ciocia Zosia i jej przyjaciółka Ola, a także nasz Ojciec i Dziadek, Wiktor Wodziński, wrócili z wakacyjnych wojaży do Majdanu. Przygotowywali się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a Ojciec wybierał się do Warszawy na drugi rok kursu nauczycielskiego, a tu ogłoszono mobilizację. Powołano do wojska nauczyciela, który miał zastąpić przez rok Ojca. Inspektorat wypłacał trzymiesięczne pobory nauczycielom, wszyscy byli zdenerwowani, przecież to pokolenie przeżyło I Wojnę Światową. Radio nadawało instrukcje jak zabezpieczyć okna oklejając szyby paskami papieru, opróżnić strychy, przy każdym budynku koniecznie musi być piasek i łopaty służące do zasypywania ognia. Wszyscy szyli maseczki z gazy, przygotowywali piwnice, aby można się było w nich chować.

Dopiero po kilku dniach okazało się, co naprawdę znaczy WOJNA. Przez Majdan przechodziły fale uchodźców z zachodnich terenów Polski. Radio nawoływało, aby mężczyźni udawali się na wschód. Wielu uchodźców, całe rodziny, zatrzymywali się u nas. Wszyscy dostawali jedzenie, mogli się umyć, przenocować, a potem uciekali dalej na wschód. Przywędrowała do nas nauczycielska rodzina z miasteczka położonego koło Poznania, nazywali się Kózkowie. Było to małżeństwo z trójką małych dzieci. Szli piechotą, bo ich pociąg został zbombardowany, nie mieli żadnych ubrań na zmianę, byli bardzo głodni, w pociągu stracili cały dobytek. Mama zatrzymała p. Kózkową z dziećmi u nas, a jej mąż poszedł dalej na wschód. Przyszła w końcu kolej i na Ojca. Do wojska go nie powołano, bo miał kategorię E, więc z rodziną majora Mirockiego, wynajętą furmanką, pojechali na wschód. W domu została Ciocia, Mama, ja i nasza służąca Ewa. Olga wraz z siostrą i rodzicami, którzy przyjechali ze Lwowa, wyprowadziła się do wynajętej izby chłopskiej u Wryszczów. Pani Kózkowa z dziećmi również została z nami. Mama poubierała dzieci w moje ubrania, bo nie mieli nic na zmianę. Zaczęło się przygotowanie domu na przyjście działań frontowych. Mama wyszukała na strychu schowek nad werandą i tam zaniosła nasze rzeczy, ubrania powierzone przez Mirockich schowała w piwnicy sąsiadów. Jednak nie schowała zapasów jedzenia, które zrobiła za wszystkie oszczędności.

Przyszedł w końcu dzień, kiedy front dotarł do Tanwi w Markowiczach. Przez Majdan przetoczyła się artyleria polskiego wojska, spienione w galopie konie ciągnęły armaty, a zakurzeni od pyłu żołnierze siedzieli na jaszczykach. Po raz pierwszy w życiu widziałam armatę, żołnierzy, tego przejmującego obrazu dla dziewięcioletniego dziecka, jakim wtedy byłam, nie sposób zapomnieć. Było to wczesne popołudnie. Po chwili od strony Tanwi zaczęła się strzelanina, terkotały karabiny maszynowe, a gdy zapadł zmrok na niebie widać było łunę pożaru. To płonęły domy sklepikarzy koło mostu na Tanwi. Wszystko to przepełniało grozą. Mama zaprowadziła mnie do małej piwnicy na podwórku, której nie używała poprzednio i kazała tam siedzieć, sama poszła po jedzenie, zostałam sama. Bałam się. Po chwili wróciła razem z Ciocią, włożyły mi na plecy tornister szkolny wypełniony chlebem i czekoladą. Może tam coś jeszcze włożyły, mnie utkwiła w pamięci ulubiona czekolada. Kanonada była coraz większa, więc poszłyśmy do Szmidtów, tam była na podwórzu lodownia o bardzo grubych murach, wydawała się bezpieczniejsza od naszej piwniczki. Zastałyśmy w niej wszystkie panie z rodziny Szmidtów ich służbę i p. Kózkową z dziećmi. Lodu już nie było, więc na dole Szmidtowie poukładali swoje rzeczy przyniesione z domu a wszyscy siedzieli w przedsionku i na schodach, ja oczywiście z tornistrem na plecach. Aby mi ulżyć Ciocia zdjęła tornister i wrzuciła do rzeczy na dole. Często jej to w czasie wojny wypominałam, bo tornister zginął, a mnie okropnie żal było tych czekolad.

Gdy zapadła noc i strzały nieco ucichły wszystkie dzieci zaprowadzono do domu i ułożono spać na kanapach w jadali Szmidtów. Dorośli czuwali. Nad ranem, gdy jeszcze było szaro, obudzono nas i razem ze wszystkimi mieszkańcami Majdanu poszliśmy do lasu na końcu Starego Majdanu. Nowy Majdan miał być linią frontu. To polscy żołnierze zarządzili ewakuację. Ludność na furmankach wiozła do lasu dobytek, do wozów były przywiązane krowy, a na wozach w klatkach zamknięte kury. Po drodze dołączył do nas ksiądz Kostrzewa z gospodynią p. Stanisławą. Jasno już było, kiedy doszliśmy do lasu. Założyliśmy obozowisko rozkładając koce pod drzewami. Wyglądałoby to jak majówka, gdyby nie strzały, które znowu było słychać, a potem niemieckie samoloty zaczęły przelatywać nad lasem bardzo nisko, szukali polskiego wojska. Po południu groźne detonacje było słychać od strony Biłgoraja. To Niemcy bombardowali miasteczko. Gdy się wyszło na skraj lasu, widać było chmurę czarnego dymu. Miasto płonęło. Wszystko to napawało strachem i grozą. Najbardziej bałam się pożaru. Łuna ognia i dym zawsze ściskała mi serce. Nie wiem, czy jedliśmy coś przez cały dzień. Pamiętam, że p. Stanisława dała mi udko pieczonego kurczaka, bardzo mi smakowało, byłam zapewne nielicho głodna. Gdy nadeszła noc, gospodarze pokładli się na swoich wozach, a my z Mamą i Ciocią poszłyśmy spać do stodoły Zygmuntów. Tak nazywał się gospodarz, który miał zagrodę pod samym lasem. Nie mogłam zasnąć. Przez szpary stodoły widać było łunę płonącego Biłgoraja, od czasu do czasu słychać było strzały. Po dwóch dniach koczowania w lesie Mama poszła na zwiady do domu. Zastała pustkę, żołnierzy w Majdanie już nie było, zostały tylko okopy wykopane na polu za domem i pustka w spiżarni. Wojsko zjadło wszystkie mamy zapasy, a może i złodziejaszkowie do tego się przyczynili. Wróciłyśmy do domu i nie było co jeść. Sąsiedzi dali nam chleb i ziemniaki. Jadłyśmy te kartofle ugotowane bez soli, bo i to nam zabrano. Schowek mamy zdał egzamin, nikt go nie znalazł, ale tam jedzenie nie było chowane, tylko ubrania i kilimy.

Nie pamiętam daty, ale pewnego popołudnia na rowerach przyjechali żołnierze niemieccy. Dwaj zatrzymali się przed naszą werandą. Ciocia wyszła do nich, a jeden z nich zaczął wołać „ wajco, wajco”. Nie wiedziałyśmy, o co chodzi, wreszcie zniecierpliwiony Niemiec wyjął z kieszeni jako i znów zaczął swoje „ wajco, wajco”. Wtedy Ciocia ujawniła swój niemiecki i powiedziała, że my kur nie mamy, to i jajek nie ma. Zażądali chleba i zabrali nam ostatni kawałek, jaki był w domu. Od tego wydarzenia mama chowała chleb w sienniku, bo ciągle niemieckie pikiety jeździły po żywność do wsi. Byli łakomi naszego chleba, bo ich wojskowy komiśniak naprawdę nie był zjadliwy. Gorzkawy, wyglądał tak jakby dodano do mąki trociny.

Potem przez kilka dni nie było Niemców, aż pewnego dnia jeden z gospodarzy powiedział, że widział na szosie oddział sowieckich żołnierzy. Dodał jeszcze, że mieli karabiny zawieszone na sznurkach przez ramię, spiczaste czapki i szli piechotą i że teraz będziemy pod ich okupacją. Ja ich nie widziałam, byli dla mnie czymś zupełnie egzotycznym, bo nigdy nie słyszałam o Sowietach. Ale na szczęście nie zostali u nas długo. Zapędzili się za daleko na zachód, a następnie wycofali się za linię Sanu i Bugu.

Przez pewien czas był spokój, we wsi nie było obcych. W jednej z klas szkolnych leżeli ranni polscy żołnierze. Nie było lekarza, Ciocia i Mama chodziły im pomagać, leczyły dostępnymi w domu środkami ich ropiejące rany i jątrzące się otarcia nóg. Karmili ich sąsiedzi. Prawdopodobnie nie chcieli iść do szpitala w Biłgoraju, aby ich Niemcy nie zabrali do niewoli. Chcieli się podleczyć i wrócić do domu.

Dziwne są wojenne losy ludzkie. Pewnego popołudnia zjawił się w naszym domu pan w okularach, zdrożony i wynędzniały. Mama początkowo nie poznała go, na pytanie – Tola naprawdę nie poznajesz mnie? Mama zareagowała radośnie – Olek! Okazało się, że był to jej kompan z lat dziecinnych, brat mojej chrzestnej matki Jadzi Kleczeńskiej. Przed wojną był lekarzem kliniki medycznej we Lwowie. Zmobilizowany w sierpniu był lekarzem wojskowym. Po klęsce wrześniowej przebrał się w cywilne ubranie i piechotą wracał do Lwowa. W drodze przypomniał sobie o Majdanie, w którym nigdy wcześniej nie był, i przyszedł aby odpocząć. Wtedy bardzo się przydał, bo fachowo pomógł rannym żołnierzom i zadecydował, że jeden z nich musi się znaleźć w szpitalu. Któryś z gospodarzy zawiózł go do Biłgoraja jako swego krewnego i dr Pojasek go wyleczył. Wrócił potem do siebie.

Zaczęły się jesienne chłody i coraz częściej zjawiali się Niemcy zajmując nasze mieszkanie na kwaterę dla oficerów. Pewnego dnia przyjechali na motocyklach i samochodami, wszystkie pojazdy umieścili w naszym ogródku, a pokoje zajęli dla siebie, kazali w piecach napalić i zostawili nam pokój przy kuchni, kuchnię też zajęli, bo gotowali jedzenie dla oficerów. Po przenocowaniu na drugi dzień ruszyli w dalszą drogę. Ciocia wzięła mnie za rękę wyprowadziła przed werandę i patrzyłyśmy jak Niemcy ładują się do ciężarówek i motocykli, zapalają silniki i odjeżdżają. Został jeden motocykl, bo nie chciał zapalić. Długo przy nim grzebali zanim udało im się ruszyć. Ze złością patrzyli na nas, choć nikt się nie odzywał. Po ich odjeździe ciocia mówi – wiesz, dlaczego nie mogli zapalić silnika? – Bo ja cały czas na nich patrzyłam i tego im w duchu życzyłam. Nie wiem czy to właśnie było powodem niemieckich kłopotów, ale cioci było pewnie lżej, gdy sobie tak myślała.

Wreszcie przed nadejściem zimy Olek Kleczeński zdecydował, że czas wyruszyć do Lwowa. Mama wyprawiła go na drogę tym, co mogła z żywności, dała jakieś ciepłe rzeczy z ojca i poszedł. O tym, że szczęśliwie dotarł do Lwowa dowiedzieliśmy się dużo później, przecież Lwów był u Sowietów.

Pewnej listopadowej chyba nocy zbudził mnie ruch w kuchni i jakieś głosy. Wybiegłam w koszuli prosto w ramiona ojca. Właśnie wrócili z p. Kózką z wędrówki. Głodni, wymęczeni bez walizek, bo te w czasie bombardowań im zaginęły. Radość z ich powrotu była ogromna, nareszcie razem. Wróciła również p. Mirocka z synami Adasiem i Andrzejem oraz ze swoją matką p. generałową Zielińską i zamieszkali u nas. Mama odstąpiła im największy i najładniejszy pokój, tzw. Salonik, i tak razem znosiliśmy trudy wojennego życia po klęsce.

Ciocia i Tato nie pracowali, szkoła była nieczynna, zajmowali ją Niemcy. Cały ciężar utrzymania spadł na mamę. Zaczęła szyć na wieś zimowe kurtki z farbowanego lnianego płótna ocieplane pakułami. Nie było łatwo szyć z tego surowca, ale trudno, maszyna musiała to wytrzymać, mama także. Zapłatą za pracę były ziemniaki, chleb, mąka, słonina, mleko, masło. Nie mogliśmy niczego kupić, bo nie było pieniędzy, chłopi zresztą też ich nie mieli, płacili produktami z gospodarstwa.

 

Okupacja

Przyszła zima. Zaczął działać w Biłgoraju inspektorat oświaty, szkoły zaczęły pracę. Ciocia, Tato i Olga zaczęli uczyć. Niestety, żołnierze niemieccy zajęli na kwaterę cały budynek starej szkoły i lekcje odbywały się w trzech izbach wynajętych od gospodarzy. Były to domy Józefa Cisa koło remizy strażackiej, Jana Kapki Gałana i Józefa Bosaka. Od jednej klasy do dwóch innych było dość daleko, ale w każdej uczył inny nauczyciel wszystkich przedmiotów nie trzeba było na przerwach zmieniać klasy.

Część domu i podwórza Jana Kapki Gałana, zdjęcie powojenne. W tym domu odbywały się zajęcia szkolne w czasie okupacji. Po lewej stronie płot charakterystyczny dla Majdanu.
Dom Józefa Cisa, zdjęcie powojenne. Tu też odbywały się lekcje w czasie okupacji.

Wtedy, podobnie jak wcześniej,  nauczyciel w swojej klasie uczył wszystkich przedmiotów. Mało pamiętam z klasy 1 i 2. Klasę 3 ukończyłam jeszcze w wolnej Polsce. Natomiast utkwiły w mojej pamięci lekcje z okresu okupacji. Nie wolno było korzystać z podręczników. Wydawane było pismo „Ster”, w którym były czytanki i lekcje przyrody i anatomii. Nie wolno było uczyć historii, geografia Polski i matematyka w ograniczonym zakresie. Jednak ciocia umiała rozszerzyć nauczanie o tematy zakazane. Bardzo ciekawie uczyła przyrody. Np. temat kot. Niby dobrze znane dzieciom wiejskim zwierzę, ale na lekcji znalazł się kot gospodarzy i było oglądanie jego łap, oczu, uszu i dociekanie, jakie to ma znaczenie dla kota. Lekcja o żółtobrzeżku była na łące zalanej wodą podglądaliśmy owada i jego larwy, jedną w słoiku przynieśliśmy do klasy. Botanika, to trawy i perz, którego na polach nie brakowało, ale my mieliśmy go na ławkach i oglądaliśmy dokładnie jak jest zbudowany. Lekcja o wierzbie, proszę bardzo, idziemy na pole i podglądamy męskie i żeńskie kwiaty wierzby iwy. Zawsze zwracała uwagę na poszanowanie przyrody uczyła szacunku dla zwierząt, troszczyła się o czystość otoczenia. Na wycieczce w lesie czy do Tanwi bacznie patrzyła czy wszyscy zakopują skorupki od jajek na twardo i inne śmiecie. Biada tym, którzy tego nie zrobili. Zawsze podkreślała, że nigdzie śmiecić nie wolno. Dużym kultem otaczała kwitnące drzewa owocowe. Dzieci często zrywały gałązki kwitnących śliw czy jabłoni. Tłumaczyła, że każdy kwiat to w lecie owoc, a zrywanie kwiatów jest grzechem. Wiele lat później w okresie telewizyjnym denerwowały ją bardzo rady udzielane sadownikom, aby obrywali część zawiązków jabłoni wtedy owoce będą dorodniejsze. Podkreślała, jeśli się zawiązały to niech dojrzewają, co się urodziło niech rośnie. Rozumiałam ją, bo nie mogła pogodzić się z taką brutalnością sadowniczą wychowana w kulcie dla przyrody.

Zima roku 1939/40 była bardzo mroźna i śnieżna. Opału było mało, klasy stale słabo ogrzane, siedziało się w płaszczach. Zaczęłam chodzić do klasy czwartej, moją nauczycielką nadal była ciocia. Pamiętam jej lekcje. Potem, gdy sama zaczęłam uczyć w szkole wzorowałam się na nich. Mimo wojennych, ciężkich czasów zimna, nie najlepszego odżywiania ciocia uczyła z takim samym zapałem i talentem jak przed wojną. Lekcje z przyrody odbywały się na polach, na łąkach nad brzegiem bajora tzn. tam, gdzie akuratnie można było obserwować związane z tematem zwierzaki czy rośliny. Po drodze były opowiadania i wyjaśnienia na temat mijanych zagonów. Zawsze zwracała uwagę na poszanowanie ciężkiej pracy ludzi i apelowała, żeby nie męczyć zwierząt nawet tych najmniejszych jak żaby, czy kijanki, bo są pożyteczne i czują ból tak samo jak człowiek. Trzeba to wyjaśnić, że wiejscy chłopcy często nie mieli litości dla zwierząt, szczególnie drobnych i pastwili się nad nimi. Wspomniany wcześniej „ Ster” zamieścił wiersz Jana Kochanowskiego, „Czego chcesz od nas Panie”. To wystarczyło cioci, aby wpleść lekcję historii na temat tego okresu i więcej powiedzieć o Kochanowskim. Tu już wkraczała na teren zakazany, historii i geografii nie wolno było uczyć. Ale w jej drobnym ciele mieszkała odwaga i głęboki patriotyzm. Tak pojmowała swoją służbę. Chyba na wiosnę władze przeniosły ciocię na Zanie, bo w Majdanie miało uczyć tylko dwóch nauczycieli. Zanie, to wioska nad Tanwią, oddalona od Majdanu około 3 km . Trzeba było przejść przez pole i lasek zwany małym borkiem. Równocześnie my przenieśliśmy się do starej organistówki, którą nam wynajął ksiądz Kostrzewa. Józef Szmidt wypowiedział nam mieszkanie w domu, który nazywaliśmy „naszym”. Chodziłam do cioci na Zanie przez te pola i lasek, sama, mama mi dokładnie wytłumaczyła jak trzeba iść i nie zabłądziłam. Ciocia mieszkała w maleńkiej izdebce wynajętej od gospodarzy. Było to bardzo skromniutkie gospodarstwo. Nie miała kuchni, jadła to, co gotowali gospodarze. Właśnie ja tam chodziłam z ugotowanymi przez mamę posiłkami. Była jedynym nauczycielem, uczyła dzieci z klas 1– 4. Do wyższych klas dzieciaki musiały chodzić do Zyń, położonych po drugiej stronie Tanwi. Zimą było to bardzo uciążliwe.

W końcu inspektorat przywrócił stan poprzedni i ciocia wróciła do Majdanu, zamieszkała z nami w organistówce. Mieliśmy wtedy dwa pokoje, kuchnię i spiżarnię. Ciocia i ja zajmowałyśmy jeden pokój, który spełniał również rolę jadalni i naszej sypialni. W drugim mniejszym pokoju mieli sypialnie rodzice. Dość duża kuchnia służyła za jadalnię i sypialnię wuja Franka, który pewnego dnia przyjechał do nas z Przemyśla i zamieszkał.

Zamieszkał w kuchni i zajął się produkcją mydła. Zdobył przepis, potrzebne składniki i odczynniki. Przynosił z rzeźni biłgorajskiej odpady tłuszczu zwierzęcego, często cuchnące, na podwórku zmajstrował palenisko i tam wygotowywał tłuszcz, aby nie zasmradzać mieszkania. Potem to już gotował w kuchni. Tak się w tym wyspecjalizował, że robił mydła do prania i toaletowe barwione na różowo i pachnące. Handel nimi nie był dozwolony, ale znajomi właściciele drogerii biłgorajskich byli jego odbiorcami. Poza tym robił wędliny u tych gospodarzy, którzy otrzymali od Niemców pozwolenie na zabicie wieprzka. Była to frajda dla całej naszej gromadki, bo chłopi płacili w naturze, czyli mięsem i słoniną. Również kroił na cieniutki makaron liście tytoniu przywożone przez mamę ze Zwierzyńca. Potem preparowali tę sieczkę wypiekając w duchówce w puszce posmarowanej miodem. Otrzymywali „aromatyczny” tytoń sprzedawany w Biłgoraju. Była to czysta kontrabanda, przyłapani na tym mogli z mamą wylądować w obozie.

W maju 1943 r. pojechała Ciocia do Warszawy na zaproszenie pp. Gisgesów, którzy jeszcze w 1932 r po wyjeździe z Majdanu osiedlili się w Warszawie. Wspominałam już, że mieli dwoje dzieci córkę Ryśkę i syna Jurka.

Zofia Krawiecka w Warszawie, maj 1943 r., w towarzystwie pp. Gisgesów
Pani Gisges z dziećmi: Ryśką i Jurkiem. Zdjęcie przedwojenne.

Ciocia była chrzestną matką Ryśki. A Ryśka w tym czasie postanowiła wstąpić do klasztoru i jak zwyczaj każe na uroczystość obłóczyn zaprosiła rodzinę i matkę chrzestną. Wróciła Ciocia bardzo przejęta uroczystością, ale i terrorem niemieckim panującym w Warszawie. U nas na wsi tego tak bardzo się nie odczuwało, ale ciocia kilka nocy przegadała z rodzicami. Dla mnie wszystko było wtedy tajemnicą, ze względów bezpieczeństwa nas wszystkich. Przywiozła dla każdego z nas pamiątkowy obrazek i różaniec. W przemyślny sposób zapisała w kalendarzyku teksty zakazanych piosenek śpiewanych w Warszawie i dowcipy o Niemcach i Hitlerze.

W nocy opowiadała, co dzieje się na ulicach stolicy, co wyprawiają Niemcy z Polakami.

Pamiątka obłóczyn

Partyzanci

W czasie okupacji Ciocia Zosia była w jakiś sposób związana z BCh, co tam konkretnie robiła, na czym polegała jej działalność, nie wiadomo. Z wiadomych powodów w latach powojennych raczej nikt się tym nie chwalił. W relacjach rodzinnych kontakty z partyzantami miały zupełnie inny charakter: zapewne już od zimy 1942/3 ich nocne wizyty we wsi były coraz częstsze. W szczególności poszukiwali odzieży, pościeli i żywności, dlatego ich wizyty dotykały głównie gospodarzy. Raz jednak przyszli do domu zamieszkiwanego przez Dziadków i Ciocię Zosię. Było to w maju 1943 r. i był to prawdopodobnie oddział AL lub partyzantki radzieckiej. Akurat wtedy brat Zofii i Antoniny przywiózł młodszą córkę Irenę z Przemyśla, bo "tu spokojniej".

Zapewne także zbrojna działalność stała się przyczyną niemieckich represji. W czerwcu, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego zajęli na kwaterę budynek szkolny, nie było więc lekcji i nie otrzymaliśmy świadectw. Pod koniec czerwca zaczęli wysiedlać ludzi z Majdanu Nowego i wszystkich wiosek położonych po lewej stronie szosy Biłgoraj – Tarnogród. Domy położone na końcu Majdanu Nowego pod lasem podpalono, a kogo znaleźli schowanego, zabijali. Łuna na niebie była okropna, krzyki ludzi i strzały słychać było aż koło kościoła. Następnego dnia Mama zaczęła nas przygotowywać do wysiedlenia. Każdy dostał plecak zrobiony z lnianego worka i pakowaliśmy najkonieczniejsze rzeczy: ubrania, suchary zrobione z chleba, buty. Ludzie ze Starego Majdanu chcieli pochować na cmentarzu pomordowanych, ale Niemcy nie pozwolili. Obstawili wieś i szukali ukrywających się mieszkańców. Dopiero po trzech dniach pochowano ich we wspólnej mogile. Widzieliśmy to, bardzo trudny do przeżycia widok. Po kilku dniach przyszła kolej na wioski położone po prawej stronie szosy, a więc i na nas. 3 lipca bardzo wcześnie rano od strony pola tyraliera Niemców otoczyła Majdan Stary i zaczęło się wysiedlanie. Ojciec zamknął Mamę, mnie i Irenkę w spiżarni, w której już wcześniej nocowała nauczycielka z Zyń ze swoją matką. Drzwi od spiżarni zasunął ogromnym, ciężkim kredensem kuchennym, a sam wraz z ciocią, wujkiem (który znów mieszkał z nami ) został w mieszkaniu. Miał nadzieję, że Niemcy go zwolnią, bo był tłumaczem, a Ciocia liczyła, że też zostanie zwolniona, bo od początku okupacji była obserwatorem pól, przeglądała zasiewy i miała Ausweis, który już wcześniej ratował ją z różnych opresji. Niestety nic nie pomogły Ausweisy – cioci i ojca. Razem z całą ludnością polską Majdanu zostali wywiezieni do obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Tam spotkali ludzi z całego powiatu, bowiem Niemcy przywozili wszystkich z pacyfikowanych wsi właśnie do tego obozu. Byli wśród nich starcy, chorzy, dzieci. W tych tragicznych chwilach ciocia okazała się wielka duchem. Pocieszała i pomagała jak tylko mogła w tych warunkach. My uratowałyśmy się dzięki pomocy ludności ukraińskiej, której Niemcy nie wysiedlali. Rodzina Żerebców ukryła nas u siebie ryzykując własnym życiem. Ale to temat na inne opowiadanie. Koniec i środek Majdanu Starego został spalony, a ludzie których Niemcy wykryli, pomordowani. Z trzech pacyfikowanych powiatów tylko oba Majdany zostały tak srogo potraktowane. Innych miejscowości nie palili i nie zabijali ludzi. Pewnie Majdan uchodził w oczach okupanta za najbardziej sprzyjający partyzantom. Domy koło szkoły i kościoła ocalały, bo w szkole była niemiecka kwatera. Z obozu w Zwierzyńcu Ciocia wraz z całą ludnością została przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku pod Lublinem. Znalazł się tam mój Ojciec i Wujek Franek. Tam oddzielono mężczyzn od kobiet i dzieci. Zaczęło się koszmarne, obozowe życie.

Zapanował okropny głód i czerwonka. Dostawali po 10 dag czarnego, gliniastego chleba na dobę, rano i wieczorem czarną lurę zwaną kawą, a na „obiad" rzadką zupę z brukwi. W tych warunkach starcy i dzieci wymierali jak muchy, przecież nikt ich tam nie leczył. Ciocia pomagała jak mogła. Niewiele jednak w tych warunkach można było pomóc.

Już we Wrocławiu opowiadała mi Mama zdarzenie świadczące o postawie życiowej Cioci, o jej heroizmie. Obóz męski od żeńskiego oddzielało ogrodzenie z siatki drucianej. Mogli więc podchodzić do niej i porozmawiać. Ciocia przynosiła mojemu Ojcu swoją dzienną rację chleba i podając na wyciągniętej dłoni mówiła: „weź, bo ty musisz żyć, ty masz rodzinę.” Przecież sama też była głodna ! Ojciec brał od niej ten chleb ! – a po latach opowiadał mamie o tym ze wstydem, mówiąc „przecież wiedziałem, że ona jest głodna i brałem!” W tym obozie straciła ciocia całą swoją biżuterię i dokumenty, w tym kennkartę. Nie wiem dokładnie, jakie miała precjoza, ale najbardziej żałowała złotego zegarka, był to stary, zabytkowy damski zegarek, którego złota koperta była wysadzana brylancikami i szafirkami, zdobiły ją także pięknie wygrawerowane motywy roślinne. Wszystko to miała w pięknej, skórzanej torebce, którą Niemiec brutalnie wyrwał jej z rąk. Wysłał pewnie swojej żonie do Reichu. W tych koszmarnych obozowych warunkach przebywała ciocia 6 tygodni. Potem Niemcy zwolnili do domów wszystkich ludzi z pacyfikowanych w czerwcu i lipcu wsi, za wyjątkiem tych wszystkich, których zdążyli wywieźć na roboty do Niemiec. (Dopiero po wojnie dowiedzieliśmy się, że ówczesny prezydent USA Roosevelt zagroził Hitlerowi sankcjami wobec mniejszości niemieckiej w Ameryce, jeśli nie ustaną pacyfikacje Zamojszczyzny. Pacyfikacja Majdanu była bodaj ostatnią).

Zofia Krawiecka, 1939 r.
Zofia Krawiecka po wyjściu z obozu, koniec 1943 r.

Zdjęcie było robione już po lekkim odkarmieniu przez ludność, która nie była wywieziona do obozu, czyli przez Rusinów, bo oni nie stracili zboża ani zwierząt. Po lekkim odkarmieniu przez Ciocię i leczeniu przez dr Pojaska, również Ojciec przyjechał do nas do Przemyśla, a Ciocia i Wujek zostali w Majdanie. Ludność wiejska pomagała im przetrwać, przynoszono im żywność, co kto mógł i dzięki temu przetrwali okres najtrudniejszy po zwolnieniu z obozu. Nie znam szczegółów z życia Cioci w tym czasie opartych na własnych obserwacjach. Wtedy mieszkałam z rodzicami w Przemyślu u Krawieckich i tam chodziłam po raz drugi do klasy siódmej. Trochę informacji można znaleźć w dokumentach, kronice napisanej częściowo przez ciocię i opowiadań, listów itp.

Szkoła w Majdanie była nieczynna aż do grudnia 1943 r. Po pacyfikacji budynek szkolny był zrujnowany, szyby powybijane, udało się przygotować jedną salę lekcyjną, a nauczycielki były dwie – ciocia i Olga Gettinger. Ponieważ w starej organistówce były dwa pokoje, Ciocia w jednym z nich, tym większym, urządziła izbę lekcyjną i zaczęła uczyć dzieci. Nie można było wynająć izby na wsi, bo ¾ wsi było spalone. Zaczęła więc uczyć dzieci opalając klasę swoim drzewem. Mówiła – przecież dzieci uczyć się muszą. Wakacje w 1944 r. spędziła Ciocia w Przemyślu, i razem z nami i całą rodziną Krawieckich przeżyła walki frontowe o Przemyśl, który wojska sowieckie „wyzwoliły” dokładnie 26 lipca 1944 r. Mniej więcej w tym samym czasie Majdan został uwolniony od Niemców. Na wieść o tym Ciocia postanowiła wracać do siebie, choć wszyscy namawiali ją na podjęcie pracy w Przemyślu, bo tam też brakowało nauczycieli. Odpowiedziała krótko: na wsi ktoś musi dzieci uczyć, moje miejsce jest tam. I pojechała.

Okupacyjne kartki na różne różności, tzw. bezugscheiny