Koleżanki i przyjaciółki Zofii Krawieckiej

W ciągu ponad 60 lat swojego pobytu w Majdanie Zofia Krawiecka miała grono bliskich i bardzo bliskich przyjaciół, o których warto wspomnieć. W pierwszym rzędzie była to Olga Gettingerówna, o niej też będzie mowa w pierwszej kolejności.

Olga Gettingerówna

Urodziła się we Lwowie, pochodziła z licznej rodziny. Ojciec był kolejarzem, matka prowadziła dom. Olga miała trzech braci oraz dwie siostry bliźniaczki. Seminarium nauczycielskie ukończyła we Lwowie nieco wcześniej niż Zofia Krawiecka, gdyż była od niej nieco starsza. Prawdopodobnie pierwszą jej posadą była szkoła podstawowa w Majdanie. W roku 1917 została kierowniczką i zarazem jedyną nauczycielką.

Gwoli przypomnienia młodszemu pokoleniu, był to akurat koniec I Wojny Światowej; dawne Królestwo Kongresowe znalazło się pod okupacją niemiecką i austro-węgierską. Lubelskie znalazło się akurat pod okupacją austriacką. Za czasów carskich szkolnictwo, przynajmniej w biłgorajskiem, niemal nie istniało, był to teren przygraniczny, władze rosyjskie w ogóle o niego nie dbały. Wszystko należało organizować od zera. Znając pracę w szkole można domyślać się, że w tym czasie istniały niższe klasy szkoły powszechnej. Olga Gettingerówna musiała uczyć w klasach łączonych - pierwszej i drugiej, tzn. klasa I i II odbywały lekcje razem. Potem łączone były klasy III i IV. Ponieważ przed Olgą, w roku szkolnym 1916/7, uczyła Maria Retzerówna, z pewnością istniała klasa I i II. W takim razie wystarczała jedna izba lekcyjna i jeden nauczyciel, którym była właśnie Olga. Najprawdopodobniej uczyła bez podręczników, jedyną pomocą była przysłowiowa kreda i tablica. Są to jednak domysły, być może przywoziła jakieś książki ze Lwowa.

Od roku szkolnego 1917/8 Olga uczyła sama, jednakże dzieci dorastały i w sposób naturalny potrzebny stał się drugi nauczyciel, stąd, w roku 1921, bezpośrednio po maturze, w Majdanie pojawiła się Zofia Krawiecka. Od roku szkolnego 1921/22 pracowały więc we dwie mieszkając w szkole, w jednym pokoiku z kuchnią. Gdzie wtedy mieściła się druga izba lekcyjna, można tylko się domyślać. Zapewne była w tzw. nowej organistówce, gdzie była duża sala używana do celów parafialnych. W jednym z listów do Zofii Olga wspomina o pertraktacjach z księdzem na temat wynajęcia sali.

Brak jest jakichkolwiek dokumentów dotyczących Olgi. Zachowało się jedynie kilkanaście listów pisanych do Zofii Krawieckiej. Kiedy uczyły razem, pisały do siebie podczas wakacyjnych wyjazdów. Potem, kiedy Olga Gettinger wyjechała z Majdanu, pisała do Cioci o nowej pracy i warunkach życia na Śląsku.

Zofia Krawiecka, Olga Gettinger i (NN) nauczycielka - lata 20-ste XX w.

W miarę przybywania klas wyższych inspektorat szkolny w Biłgoraju podnosił stopień organizacji szkoły i w 1928 r. w Majdanie została zorganizowana trójklasowa szkoła powszechna. To oznaczało, że musiały być trzy izby lekcyjne i trzech nauczycieli. Na to stanowisko powołano Wiktora Adam Wodzińskiego, w tym czasie narzeczonego Antoniny Krawieckiej, siostry Zofii. (posadę uzyskał dzięki protekcji Klucza). Olga Gettinger w dalszym ciągu była kierownikiem szkoły.

Pierwszy z ocalałych listów Olgi Gettinger do Zofii Krawieckiej jest datowany 18 lipca 1936 roku. Olga jest wtedy w Majdanie, gdzie przyjechały na wakacje jej siostry - Linka i Wiśka z bratem Staszkiem i matką. Zofia była wtedy u rodziny w Przemyślu. W liście jest mowa o braku grzybów w lesie, wyprawach nad Tanew, wreszcie o przygotowaniach do występów w Lublinie, gdzie ziemię biłgorajską miał reprezentować Majdan i Zanie. Uroczystość w Lublinie organizował Związek Teatrów Ludowych. Majdan wystawiał gaik i koguta. Było to przedstawienie ludowego obyczaju chodzenia z gaikiem i kogutem. Pamiętam jak tego koguta przygotowywano u nas w domu, na drewnianym kole stał duży kogut wykonany z masy papierowej oklejony piórami, koło umieszczone na dwukołowym podwoziu drewnianym obracało się dookoła osi. Towarzyszyły temu wędrowaniu z kogutem odpowiednie przyśpiewki. Natomiast gaik był to mały żywy świerk przybrany bibułkowymi kwiatami i długimi wstęgami. Z takim gaikiem wiele lat potem występowały majdańskie dzieci na święcie ceramika w Markowiczach.

W tym roku wakacyjny kurs oświatowy odbywał się w Zakopanem.

Wakacyjni goście i domownicy na schodach:

od góry - Olga, niżej siedzą: Katarzyna Krawiecka, Linka Gettinger, Matka Gettingerowa,

niżej: Zofia Krawiecka, Stanisław Gettinger, Marysia Myszkówna (córka przyjaciółki Zofii), reszcie na dole: Wiktor Wodziński, Anna Wodzińska i Ludwika Gettinger.

Zdjęcie pochodzi z 1937 lub 1938 roku

Listy między obydwiema przyjaciółkami krążyły w czasie wakacji, gdyż każda z nich spędzała je na swój sposób. Na wakacjach w 1938 r odwiedziła Majdan p. Gisgesowa z Ryśką, dorosłą już panną. Nie mogły nacieszyć się Majdanem, Ola pisze „nie jadły, nie spały, biegały byle tylko więcej tego Majdanu wchłonąć i zabrać ze sobą.” Jak ten Majdan przypadał ludziom do serca! Informuje dalej, że dożynki powiatowe będą w Biłgoraju 28 sierpnia. Zosia w tym czasie była na kuracji w Krynicy. Potem w Warszawie miał być zjazd dożynkowy, na który Majdan szykował się na ludowo. Niby to były wakacje, ale w dziale praca społeczna stale coś się działo i, jak widać Olga tak jak Zosia, była w nie zaangażowana.

Z wakacji 1939 nie ma listu. Z tego, co pamiętam cała rodzina Gettingerów przyjechała na wywczasy do Majdanu. Byli rodzice Olgi, brat Stanisław, Linka, a Wisia już wtedy była mężatką i mieszkała w Hucie Królewskiej (dzisiejszy Chorzów). Część wakacji spędzili na Zyniach, a część w Majdanie. To wtedy Olga w tajemnicy pod nieobecność Zosi przebywającej w Przemyślu wyprowadziła się ze wspólnego mieszkania do wynajętej izby u sąsiadów Wryszczów.

Pierwsze działania wojenne przeżyli w lesie tak samo jak my. Potem wrócili do Wryszczów i dopiero wiosną 1940 roku przenieśli się do mieszkanka w starej szkole. W 1943 roku Olga z rodziną wywieziona w czasie pacyfikacji do obozu w Majdanku cierpiała jak wszyscy wywiezieni mieszkańcy Majdanu. Niestety, z obozu nie wrócili rodzice, ich matka zmarła, a ojciec zaginął. Po zwolnieniu z obozu wrócili do Majdanu, do szkolnego mieszkania. Gdy wojna się skończyła, Olga podjęła pracę na stanowisku kierowniczki szkoły, Zosia była nauczycielką, a na drugi etat inspektor zatrudnił Linkę. Obie siostry przepracowały w Majdanie rok szkolny 1945/46. Wreszcie Olga podjęła decyzję wyjazdu z Majdanu do Chorzowa, do siostry Wisi.

Ludwika Gettinger-Lechowicz z rodziną w Chorzowie

Na prośbę o przeniesienie do Chorzowa kuratorium w Lublinie nie wyraziło zgody. Przecież w pierwszych latach powojennych był ogromny brak nauczycieli. Olga jednak zdecydowała się na wyjazd zostawiając siostrę i brata w Majdanie. Od 1 X 1946 miała już nominację na nauczyciela 21 Szkoły Podstawowej w Chorzowie. W liście sama określa, że została „ukradziona” przez kuratorium śląskie. Na Śląsku był jeszcze większy brak nauczycieli niż w lubelskiem. Wcześniej w sierpniu Linka i Stanisław spakowali rzeczy, zabrali psa Capka i kotkę w klatce, okazyjnym samochodem pojechali do Chorzowa. Wcale nie dziwię się, że Capka zabrali ze sobą. Był to mały, biały kundelek, który białą sierść odziedziczył po naszym Filusiu. Był to bardzo wierny pies. Gdy Gettingerów wywieziono do obozu, Niemcy rozrzucili ich rzeczy po całej szkole. Capek położył się na płaszczu Olgi i czekał. Nie dał się nikomu zabrać, ludzie przynosili mu jedzenie do szkoły, bo wyjść nie chciał. W ten sposób doczekał się powrotu swojej pani. Linka otrzymała pracę w chorzowskim przedszkolu, a Staszek w miejskich tramwajach. W listach z lat 1946 – 1948 jest najwięcej informacji o przydziałach jedzenia i odzieży, o kartkach żywnościowych i cenach żywności na targu. Wyziera z tego obraz bardzo skromnego bytowania w nowym miejscu. Również zaczęło Oldze szwankować zdrowie, przeszła operację prawej ręki, miała kłopoty z pisaniem. Potem przyplątało się zapalenie płuc i początki gruźlicy. Leczona w szpitalu i sanatorium w Zakopanem wróciła po ośmiu miesiącach kuracji do pracy.

W każdym liście dopytuje się o znajomych z Majdanu i Biłgoraja, żyje w Chorzowie razem z rodzeństwem i ukochaną siostrzenicą, ale sercem jest w Majdanie. Tam minęły czasy jej młodości i aktywnej pracy. Prosi również o przysłanie sztuczek teatralnych, które dzieci przedstawiały jeszcze przed wojną. Ona je sobie przepisze i oryginały odeśle Zofii. Swą prośbę motywuje tym, żechciałaby tych pieronów czegoś ładnego nauczyć, a tu nic nie ma porządnego polskiego.” Ciężkie przeżycia wojenne, kłopoty powojenne nie zgasiły w niej żyłki społecznikowskiej, chciała dalej w nowym zupełnie środowisku krzewić kulturę i słowo polskie.

Ostatni list od Olgi, który znalazłam w papierach Cioci nosi datę 11 stycznia 1949 roku. Co było u Olgi dalej? Nic nie wiadomo. Może nie mogła pisać chorą ręką, a może coś innego się stało. Jeszcze mam nadzieję, ze w innych listach znajdę jakąś informację.

Kazimiera Świtajowa

Kazia Świtajowa pochodziła ze Lwowa. Nie znam jej nazwiska panieńskiego. Znałam jej obydwie siostry, nie wiem czy miała jeszcze więcej rodzeństwa. Przed wojną uczyła w Księżpolu, gdzie jej mąż był komendantem posterunku policji. W czasie okupacji niemieckiej mieszkali w Zwierzyńcu. Kazia nie pracowała w szkole, prowadziła dom, a jej mąż był komendantem posterunku granatowej policji. Wiele dobrego czynił dla rodaków wykorzystując swoją funkcję. Kazia pomagała również ludziom w potrzebie, szczególnie w sprawach materialnych. Przygotowywała się również do działania zawodowego po wojnie. Marzyła o posiadaniu dużej biblioteki i wypożyczalni książek. Kupowała książki, powieści i inne, które moi rodzice oprawiali w twarde okładki. Wszystkie były oprawiane tak samo o jednakowych grzbietach i okładkach. Ojciec mój znał pracę introligatora i te umiejętności przekazał mamie. Razem dorabiali w ten sposób do bardzo skromnej wojennej pensji. Z córką Kazi – Hanką bawiłam się będąc dzieckiem. Wiem, że Kazia miała kłopoty ze swoim księgozbiorem, częściowo zarekwirowali go Niemcy, ale większość książek przechowała.

W 1945 roku urodziła drugą córkę Teresę.

Kazimiera Świtajowa z córką Tereską

Córki: Hanna i Tereska

 

W grudniu 1946 roku wyjechała z dziećmi do Słupska, gdzie już wcześniej jej mąż otrzymał pracę i mieszkanie. Pracowała w szkole zawodowej, potem podjęła pracę biurową. Cała rodzina borykała się z kłopotami życia codziennego. Trudno było o żywność i opał. Aby poprawić zaopatrzenie w artykuły żywnościowe, przyjeżdżała do Zwierzyńca i Szczebrzeszyna, odwiedzała także Ciocię w Majdanie. Kupowała kaszę, mąkę itp. I wracała obładowana do Słupska. W listach ciągle wyrażała tęsknotę za Lubelszczyzną. Miała trudności w odnalezieniu swego miejsca w zupełnie nowym i innym środowisku.

Ponieważ nie wszystkie listy od niej do Cioci są datowane nie wiele można powiedzieć o jej losach po wakacjach 1949 roku.

Niestety, marzeń o własnej wypożyczalni z czytelnią nie mogła zrealizować, gdyż w ówczesnych warunkach politycznych nie było miejsca na prywatne biblioteki. Jakie były losy zgromadzonego przez Kazię księgozbioru, nie wiem.

Inera Winnicka

Inera Winnicka pochodziła z Sambora(dzisiejszy Sambir), miała liczne rodzeństwo, trzy siostry i chyba jednego brata. Siostry tak samo jak Inera skończyły seminaria nauczycielskie.

Inera Winnicka, 1932 r.

Inera Winnicka, 1942 r.

Inera uczyła dzieci w szkole w Markowiczach. Z dzieciństwa pamiętam odwiedziny u niej. Wtedy bardzo często nauczyciele spotykali się z okazji imienin, czy bez specjalnej okazji, tylko z chęci porozmawiania, bycia razem. Początkowo szkoła i mieszkanie nauczyciela mieściła się w jednym drewnianym budynku położonym blisko Tanwi. Latem furmanką jeździło się nad Tanew całą rodziną plus goście i wtedy wstępowało się do cioci Inery. Wszystkie bliskie koleżanki Zosi i ojca, to były ciocie. Tak zwracałam się do nich ja, ale również Wisia, Irka i najmłodszy z nas Jurek. W tym czasie Markowicze miały tylko klasy I-IV i uczyła je tylko Inera. Do klas wyższych dzieci chodziły na piechotę do szkoły w Księżpolu. Potem przybył drugi nauczyciel do Markowicz i Inera przeniosła się do mieszkanka wynajętego u gospodarzy. Było to nieco bliżej Majdanu i wtedy najczęściej chodziło się do niej na piechotę. Polną drogą i ścieżkami przez las było całkiem blisko.

Nie wiem, kiedy Inera przeniosła się do Smólska. Być może dopiero po wojnie. W Smólsku była również jedynym nauczycielem. Dzieci do klas V-VII uczęszczały do Majdanu. ( 3 km ).

Gdy pracowałam w Majdanie, często spotykałyśmy się, bo albo odwiedzałyśmy z Ciocią Inerę na Smólsku, albo Inera przychodziła do nas

Od 1945 roku Inera pisywała listy do Cioci i podawała je w niedzielę przez ludzi idących do kościoła. Smólsko było i jest nadal częścią parafii majdańskiej. Były to zwierzenie na tematy osobiste, miała trudności w kontaktach z rodzeństwem, choć jej siostra uczyła w Biłgoraju czuła się bardzo osamotniona. Dużo miejsca zajmowały w jej listach aktualne sprawy szkolne. Nauczyciele przekazywali sobie nowinki z inspektoratu, kto, gdzie, kiedy i z kim. Do 1954 roku Inera pracowała na Smólsku, a od 5 maja 1954 roku otrzymała nominację na nauczyciela w Świebodzinie. Wyjechała tam namówiona przez siostrę i szwagra, którzy wcześniej osiedlili się w tym miasteczku. Chciała być razem z rodziną, a tymczasem jej siostra z mężem wykupili mieszkanie własnościowe w Tarnowie i po przejściu na emeryturę, wyjechali ze Świebodzina. Inera została sama bardzo daleko od swoich sióstr w obcym otoczeniu i jak wynika z wypowiedzi żałowała swej decyzji opuszczenia Smólska. W każdym liście wspominała tamte strony, tamtejszych ludzi i przyjaciół. Po przejściu na emeryturę jeszcze pracowała w bibliotece pedagogicznej, w końcu zrezygnowała z tego zajęcia. W ostatnim liście, który mam pisanym do Cioci 28 marca 1972 roku opisuje trasę z Biłgoraja do Tarnogrodu, Markowicze i Smólsko, pyta o wszystkich znajomych i na końcu zadaje pytanie czy do Świebodzina wyjechała ze Smólska czy z Markowicz. Miała kłopoty z pamięcią. Przypominam sobie jak Ciocia wspominała, że ktoś z sąsiadów Inery powiadomił ją o jej śmierci, ale nie wiem, kiedy to było. Odszedł na zawsze bardzo wartościowy i oddany dzieciom człowiek.

Maria Pajączkówna

Maria Pajączkówna pochodziła ze Lwowa. Nie wiem nic o jej rodzinie. Również nie pozostały w korespondencji Cioci żadne listy od niej. W latach trzydziestych XX stulecia i po wojnie aż do emerytury uczyła w Zyniach. W latach powojennych obie z Ciocią zaprzyjaźniły się, bo właściwie po wyjeździe Olgi, Inery i Kazi tylko we dwie zostały z grupy zaprzyjaźnionych koleżanek.

Rodzina Wojtyłów

W każdej szkole był kierownik i nauczyciele. Jednak do prawidłowego jej funkcjonowania potrzebny jest ktoś, kto klasy posprząta, napali wcześnie rano w piecach, gdy nadejdzie zima, wykona drobne naprawy w budynku szkolnym. Odkąd sięgam pamięcią, w majdańskiej szkole taką funkcję pełnił ktoś z rodziny Wojtyłów. Początkowo była to Agnieszka Wojtyłowa, wdowa wychowująca synka Jana. Mieszkała w pobliżu szkoły, przychodziła więc raniutko, aby wykonać swoje obowiązki. Często zabierała małego Jasia ze sobą. Gdy Janek podrósł, pomagał mamie w pracach przy szkole. W końcu Jaś dorósł, a jego matka się postarzała. Wtedy syn przejął obowiązki woźnego, a w czasie wakacji wykonywał malowanie, a raczej bielenie ścian w klasie, bo do ich odnawiania używano wapna.

Po wojnie, gdy Ciocia prowadziła w szkole dożywianie dzieci, babka Wojtylicha, jak na wsi nazywano Agnieszkę Wojtyłową, gotowała kawę i przygotowywała kromki chleba smarowane margaryną lub masłem z darów UNRRA. Już wtedy była to staruszka bardzo szczupła i słabowita, ale ze swoich obowiązków wywiązywała się bardzo solidnie. Gdy zaniemogła i była słabiutka, Ciocia zaczęła szukać kogoś tak samo uczciwego na jej miejsce. Wtedy przyjęła Magdusię Cios, która w końcu została rezydentką Cioci aż do końca swego życia.

Jan i Katarzyna Wojtyłowie mieli czworo dzieci Anielę, Franciszka, Marię i Stasia.

Niestety, dzieci wcześniej zmarły niż ich rodzice. Jan Wojtyła pełnił obowiązki woźnego aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. W nowej szkole pomagała mu żona Katarzyna.

Właściwie życie Wojtyłów związane było z funkcjonowaniem szkoły, a także z nauczycielami tej szkoły. Ciocia była matką chrzestną Franciszka i najmłodszego Stasia, moja mama trzymała do chrztu Marię.